Jaką karmę dla królika wybrać?

Jaką karmę dla królika wybrać? post thumbnail image

Zwierzęta domowe muszą otrzymywać odpowiednio zbilansowaną karmę. W naturze króliki mogą same regulować sobie to, jakie składniki odżywcze będą przyjmować a z jakich zrezygnują. Trzymane w domu, jedzą one po prostu to, co zostanie im podane. Dlatego właśnie karma dla gryzoni powinna być odpowiednio dobrana, a jej wybór przemyślany. Jaką karmę dla królika wybrać?

Z dodatkiem chrupek

Karma dla gryzoni powinna mieć dodatek twardych chrupek. Są one smakowitym dodatkiem do jedzenia, ale też mają dodatkowe funkcje. Przede wszystkim są one bardzo twarde, a dzięki temu mogą one tępić królicze zęby. To ważne, bo w przypadku gryzoni i zającokształtnych zęby rosną przez całe ich życie. O ile nie będą na bieżąco ścierane, to może to doprowadzić do bolesnych przerostów i konieczności przycięcia zębów. Najlepiej jest więc oferować zwierzakom karmę, która ma odpowiednio twarde części. Pewną alternatywą dla chrupek może też być dostarczanie gryzoniom patyków np. wierzbowych do obgryzania. To dla pupila świetna zabawa i przy okazji okazja do zadbania o uzębienie.

Dopasowana do pory roku

Warto zwrócić też uwagę na to, że karmy dla gryzoni są dostępne w różnych wariantach. Bardzo często są one dopasowane do konkretnej pory roku. Karma na lato będzie różniła się od tej na zimę swoim składem. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież zimą zwykle zwierze otrzymuje mniej składników odżywczych pochodzących ze świeżych owoców i warzyw. To właśnie one są dodatkowym źródłem witamin bardzo ważnych w codziennej diecie. Warto pamiętać, że potrzeby organizmu zmieniają się w ciągu roku. Z tego powodu karma powinna być dostosowywana do aktualnych potrzeb zwierzęcia.

Zobacz również  Najlepsze firmy kurierskie w Polsce

Różnorodna

Bardzo ważne jest to, by karma była mieszanką ziaren, orzechów, suszonych ziół, warzyw i owoców, a także chrupek. Karma powinna być różnorodna, by dostarczała pupilowi wszystkiego, czego potrzebuje. Im bardziej zróżnicowana karma, tym na większą ilość potrzeb zwierzaka odpowiada. Gdyby zwierzę dostawało wyłącznie ziarno pszenicy, to dość szybko doszłoby do awitaminozy. Stąd też ważne jest to, by karma była skomponowana z różnych składników w zmiennych proporcjach. Nie można też zapominać o bardzo ważnym aspekcie – smaku. Króliki też mogą mieć swój gust, którym się kierują. Oznacza to, że mogą nie mieć ochoty na jedzenie karmy, która nie jest zróżnicowana. Dodatki owoców czy ziół mogą zdecydowanie wpłynąć na podniesienie walorów smakowych danej mieszanki. Z pewnością też szybko zauważysz, które składniki karmy smakują królikowi bardziej. Po prostu to one będą najszybciej znikały z miseczki. Zaufaj swojemu zwierzakowi, bo on najlepiej wie, jakich składników w danym momencie potrzebuje. Jeśli zauważysz, że coś smakuje mu wyjątkowo, to warto ten fakt zapamiętać. Będziesz wiedzieć, co podawać swojemu króliczkowi, by sprawić mu najwięcej frajdy. Jego ulubiony przysmak może być przecież formą nagrody albo odpowiednikiem codziennego ciasteczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post