Kolonie tematyczne, czyli ciekawy pomysł na wakacje dla dziecka

Kolonie tematyczne, czyli ciekawy pomysł na wakacje dla dziecka post thumbnail image

Wakacje to szczególny moment w życiu naszych dzieci. Przez ponad dwa miesiące, mają wtedy wolne od szkoły i mogą odpocząć, zrelaksować się, a być może również czegoś nauczyć. Od rodziców zależy w bardzo dużym stopniu, w jaki sposób wakacje przez nasze dzieci zostaną wykorzystane. Jeśli chcemy, aby były sensownie wykorzystane nie tylko na odpoczynek, powinniśmy pomyśleć o wakacjach dużo wcześniej.

Jak zorganizować wakacje dziecku?

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest wysłanie dziecka na kolonie. Ma to oczywiście dwa plusy. Po pierwsze, dziecko jedzie na wyjazd kolonijny bez rodziców, co na pewno jest dla niego ciekawą sprawą. Z drugiej strony, rodzice przez dwa do trzech tygodni, mogą spokojnie zająć się pracą, lub samemu pojechać na własny urlop, na który z pewnych względów dziecka zabrać nie mogą. Ostatecznie, rodzice po całym roku opieki nad dziećmi, również potrzebują czasu tylko dla siebie, aby móc wypocząć. Dla naszych dzieci jednym z lepszych rozwiązań jest wysłanie je ich na kolonie tematyczne.

Co to są kolonie tematyczne?

Wyjaśnić postawione wyżej pytanie można pokazując, czym różni się normalna kolonia od kolonii tematycznej. Na zwyczajnej kolonii dziecko najczęściej jedzie na przykład nad morze lub nad jezioro. Tam po prostu wypoczywa. Ma ono oczywiście w jako taki sposób zorganizowany czas, ale raczej wszystko sprowadza się do kwestii odpoczywania, plażowania i wspólnej zabawy z rówieśnikami. Kolonia tematyczna może zawierać w sobie oczywiście wyżej wymienione elementy, ale oprócz tego zawiera jakiś motyw przewodni, który ukierunkowuje większość aktywności w trakcie trwania takiego wyjazdu.

Zobacz również  Kolonie 2023: Gdzie wysłać swoje dziecko na niezapomniane wakacje?

Jakie są najpopularniejsze kolonie tematyczne?

Kolonie tematyczne oczywiście są najróżniejsze, a organizatorzy mają coraz więcej pomysłów na nowe rodzaje wypoczynku. Do najpopularniejszych kolonii tematycznych należą jednak niezmiennie obozy żeglarskie, spływy kajakowe, obozy jeździeckie oraz obozy harcerskie. W trakcie takiego wyjazdu dziecko przede wszystkim skupia się na nauce żeglarstwa, jeździe konnej lub na umiejętnościach obozowo-biwakowo-surwiwalowych.

Co, jeśli najpopularniejsze rozwiązania nie pasują do naszego dziecka?

Przede wszystkim musimy sobie zadać pytanie, czy sami wiemy dobrze, czym nasze dziecko się pasjonuje bądź interesuje. Kolonii tematycznych jest naprawdę wiele. Oprócz wspomnianych wyżej mogą to być również obozy taneczne, związane z zajęciami technicznymi, z automatyką, robotyką, językowe itp. Możliwości mamy wiele.

Od rodziców zależy, czy dany pomysł będzie trafiony, czy nie. Dobrym rozwiązaniem jest, zamiast robić dziecku po prostu niespodziankę, która może być nietrafiona (co jest najgorszym możliwym rozwiązaniem), spytać się dziecka wprost, czy na taką lub inną kolonię ma ochotę jechać. Dziecko na pewno będzie zadowolone z takiego obrotu sprawy, ponieważ każde chciałoby czuć, że ma wpływ na decyzje, jakie są w związku z nim podejmowane. Może się okazać, że wyjazd na daną kolonię tematyczną, to w rzeczywistości dla dziecka jest spełnienie marzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post