Zamki w Polsce – które warto zobaczyć?

Zamki w Polsce – które warto zobaczyć? post thumbnail image

W Polsce można znaleźć wiele pięknych zamków, które z całą pewnością warto zobaczyć. Wśród nich można przede wszystkim wyróżnić zamek w Malborku.

Zamek w Malborku

Jednym z najbardziej popularnych zamków w Polsce jest zamek w Malborku. Jest to jedna z największych tego typu budowli w całej Europie oraz została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek ten powstał w XIII wieku jako siedziba Zakonu Krzyżackiego, a zarazem duża twierdza. W czasie wojny został zniszczony, a następnie odbudowany. Zamek w Malborku uznawany jest za jeden z najciekawszych zamków w całej Polsce, dlatego z całą pewnością warto go zwiedzić. W zamku znajduje się także muzeum, a jego całkowite zwiedzanie trwa około trzy, cztery godziny.

Zamek Czocha

Kolejnym bardzo popularnym zamkiem w Polsce jest zamek Czocha, który znajduje się w Suchej w Górach Izerskich. Obok niego można znaleźć Zalew Leśniański, który leży na rzece Kwisie. Zamek Czocha został postawiony w XIII wieku na skałach. Wiele razy zmieniał on swoich właścicieli, a jego mury kryją liczne legendy oraz tajemnicze przejścia. Z całą pewnością zamek Czocha warto zobaczyć i poznać jego sekrety.

Zamek Moszna

Wśród ciekawych zamków w Polsce można również wyróżnić zamek Moszna, który oficjalnie jest pałacem. Wykonany został on w XVIII wieku w stylu barokowym. Wiele razy go przebudowywano, dodając elementy stylu renesansowego oraz gotyckiego. Obok pałacu znajduje się także oranżeria oraz piękny park o unikatowym charakterze. Zamek Moszna jest bardzo atrakcyjnym obiektem na mapie Polski, dlatego z całą pewnością warto go odwiedzić.

Zobacz również  Gra miejska w Warszawie z przewodnikiem. Ciekawy sposób zwiedzania stolicy

Zamek Golub

Popularnym zamkiem w Polsce jest także zamek w Golubiu. Powstał on na przełomie XIII i XIV wieku i umieszczony był na licznych wzniesieniach. Jest to zamek powstały w stylu gotycko-renesansowym. Na początku po wybudowaniu spełniał on swoją rolę jako jedna z siedzib Zakonu Krzyżackiego. Zgodnie z różnymi legendami zamek ten posiadał liczne tajemnice, a także podziemne przejścia. Dlatego warto poznać jego sekrety i go zwiedzić.

Zobacz: https://quatromondis.pl/zamek-golub

Zamek Królewski na Wawelu

Kolejnym zamkiem w Polsce, który posiada bardzo duże znaczenie jest Zamek Królewski na Wawelu. Jest to jeden z najbardziej znanych zamków w całej Polsce i odegrał on znaczącą rolę w jej historii jako siedziba królów i symbol władzy. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wraz ze Starym Miastem, znajdującym się w Krakowie. Pod względem wielkości jest to drugi największy zamek w Polsce, zaraz za zamkiem w Malborku.

Zamek Książ

Wśród interesujących zamków w Polsce można także wymienić zamek Książ, który jest trzecim największym zamkiem w kraju pod względem wielkości. Położony jest on w Wałbrzychu na Szlaku Zamków Piastowskich, który znajduje się w Książańskim Parku Krajobrazowym. Zamek został zbudowany w XIII wieku i wielokrotnie podczas swojego istnienia zmieniał właścicieli. Przy zamku znaleźć można piękne ogrody tarasowe, które zostały wykonane w stylu francuskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post